Yaşadığım yer – MODA

Madem adımı “Moda’da 1 kadın ” koydum, Moda’yı ve Kadıköy’ü anlatmadan olur mu? Bloğumda zaman zaman yaşadığım yerle ilgili deneyimlerimi de paylaşmaya karar verdim.Birgün buradan taşınmamız gerekirse,  hem kendim, hem de çocuklarım için hatıra olur,merak edenlere bilgi olur.

Moda semtinin bulunduğu bölgeyi M.Ö. 600 lü yıllarda, Fenikeliler Karadeniz kıyılarında kurdukları şehirlere giderken uğrak noktası olarak kullanmışlar. Osmanlı döneminde , batıdan gelen azınlıkların yerleşmesi , sonrasında Osmanlı’nın ileri gelenleri ile birlikte, Rumlar, bilim ve sanat insanları, bürokratlar da semte rağbet edince, adı MODA olarak anılmaya başlanmış. Semt doğal dokusu, tek katlı bahçeli Avrupai evleri ile ön plana çıkmış ve popüler olmuş.

Fotoğraftaki tarihi Moda İskelesi, benim Moda’da kahve içmekten en çok keyif aldığım yerdir. Bir de hava güzelse ve dışarda oturma imkanı varsa, doyamam manzarayı izlemeye. Kalamış Marina’da demirli yatların direkleri, Fenerbahçe burnu, denizdeki yelkenliler, deniz otobüsü ve vapurların süzülüşü… Bir de yunus balıklarına denk gelirsem, kalbim yerinden fırlayacak gibi olur.

Bugün Beltur tarafından işletilen iskelede, içecek ve yemek servisi yapılıyor .Ancak alkollü içecek yasak. 😦 Modalılar bu durumu protesto için günlerce iskelenin girişinde eylem yaptılar, fakat sonuç alınamadı. Beltur’dan önce bira servisi yapılan cafenin yanısıra bir de alkol menüsü de olan balık lokantası vardı. Şu andaki işletmenin fiyatları çok uygun, çay 1.75TL, T.Kahvesi 3 TL, Kaşarlı tost 4 TL. Sunum ve yemek kalitesi ortalama düzeyde.

Resimde görünen menünün arka kapağı, iskelenin tarihini yazıyor. Resmin üzerini tıklayıp büyüterek okuyabilirsiniz.

Yaz ve bahar aylarında, iskelede cafeye doğru yürürken , korkuluklardan denize doğru baktığınızda, kıyı tarafında balık sürülerine de rastlayabilirsiniz.

Not:Modanın tarihi ile ilgili bilgileri Modaplatformu.com adresinde okudum. kendilerine teşekkür ederim.

Reklamlar

Yaşadığım yer – MODA” üzerine bir yorum

Bu yazıma yorum yazmak ister misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s