Zorunluluk Listesi ve Yapılacaklar Listesi

Herkesin aklında veya bir yerlerde yazılı bir zorunluluk listesi mutlaka vardır;
-onu yapmalıyım, buraya gitmeliyim, şunu giymeliyim,böyle davranmamalıyım vs, vs…uzar gider bu listeler.
Bütün bu -meli – malı ekiyle biten yüklemler, beyinde biriktikçe insanı depresyona kadar götürebilen sıkıntılara neden oluyor . Bu listeleri tutmak, kendi kendimizi kutuya veya bir odaya kapatmaktan çok da farklı değil. Kendi kendimize sınırlar koyup, sonra da o sınırları geçemediğimizden yakınıyoruz. Bu listeleri mutsuzluğumuzun anayasası gibi gözümüzün önünden ayırmıyor, her fırsatta mutsuzluğumuzun mazereti olarak kullanıyoruz. 
Listelerimizi önümüze alıp ,her madde için kendimize birkaç defa “neden” diye sorarsak,verdiğimiz cevaplarla bu -meli – malıların altında yatan korkularımızla karşılaşağız. Hiç düşünmüş müydünüz size zorunluluklarınızı korkularınızın dikte ettiğini?… Bulduğumuz korkularımızla yüzleşemezsek, listemize devamlı yeni maddeler eklemeye devam edeceğiz. Bazı korkular bize tanıdık gelecek,çabuk kabul edeceğiz, ama bazıları… belki de değil kabul etmeyi karşılaşmayı bile istemeyeceğimiz korkular olacak. Bu noktada hemen korkumuzun zıt hissini düşünerek, kendimizi o his içinde sevgi dolu hayal edebilirsek, o an için büyük bir rahatlama yakalayacağız.

Kendinizi günlerdir bitkin, halsiz, yorgun ve en önemlisi bıkkın hissediyorsanız, yukarıdaki çalışmayı yapmanızı tavsiye derim. Yapamıyor ve yapmak istemiyorsanız ( ki bu çalışmayı yapmalıyım demek bile listenize yeni bir madde eklemektir, sadece istiyorsanız yapın) , böyle dönemlerde size yardımcı olacak bir “istiyerek yapıyorum,seviyorum” listeniz olsun. O an için “-meli – malı”ları değil,“istiyerek yapıyorum,seviyorum” larınızı düşünün.

Bir diğer liste de  yapılacaklar listesi. Bu liste sadece zorunlu olduğunuz için yapacaklarınızı değil, istediğiniz için yapacaklarınızı da yazdığınız listedir.örneğin ; dişçiye gidilecek, okumak için şu kitap alınacak gibi. zorunluluk listesi ise ; iyi bir anne olmayım, terfi etmeliyim gibi sadece yapmak zorunda olduğunuzu düşündüğünüz şeylerin listesidir.Kendinize devamlı yapılacaklar listesi hazırlamak ve listenize yeni maddeler eklemek yerine, o an yapın, eğer yapamıyorsanız ,yapamadığınız için mutsuz olmak yerine, o anın koşullarında zaten en iyisini yapıyor olduğunuzu hatırlayın, yapıyor olduğunuz şey için mutlu olun. Bir markete giderken bütçenizin dışına çıkacağınızı bile bile , alışveriş listenize alamayacağınız pahalı birşey yazdığınız, ya da markette bulamayacağınızı bile bile bir şeyi listenize eklediğiniz, sonra da eve gelince, alamadıklarınız için mutsuz olup ağladığınız oldu mu? Bir konfeksiyon mağazasına gidip domates sorduğunuz  ve bulamayınca üzüldüğünüz oldu mu? Yapılacaklar listesi tutmak da bu örneklerdeki listelere benziyor. O an yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız varsa neden yapamayacağınız şeyleri düşünerek kendinizi meşgul ve mutsuz ediyorsunuz. O an yaptığınız şeyi düşünün, bir başka an da başka birşeyi düşünün, ama hep bir sonraki anı şimdi yaşamadığınızı düşünerek sıkılmanın inanın size hiçbir yararı yok.

Ben kendi adıma çok uzun süredir yapılacaklar listesi tutmuyorum. Çünkü o listede bazı maddelerin üzerinin çizilmesi, diğer üzeri çizik olmayan maddelerin yükünü hafifletmeye yetmiyor, beynimi devamlı meşgul ediyor, kemiriyor. Kendimi “şunu yapmalıyım” derken bulursam , yine zorunluluk listemi gündeme getirdiğimi hatırlamaya çalışıyorum.

Sevgiyle

Fotoğraf :Ahsen Küçükçalık

Reklamlar

Zorunluluk Listesi ve Yapılacaklar Listesi” üzerine 2 yorum

  1. Beni bilirsin 🙂 Liste manyağıyımdır. Yazmayı severim, notlar almayı… Beni ender olumsuz etkiler, genelde düzenli olmayı severim. Gerçi bazen abartıyorum 🙂 kendimi çok yoruyorum. İŞte o zamanlarda şşşt dur bakalım bırak şu listeyi de iki soluk al diyom kendime 🙂

Bu yazıma yorum yazmak ister misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s