Cirque du Soleil

Cumartesi günü eşimin organizasyonu ile yine çok güzel bir gösteriyi izleme fırsatı buldum; Cirque du Soleil/Saltimbanco.
Bu sirk bildiğimiz anlamda sirk değil, yani içerde hoplayıp zıplayan, kırbaç sesleriyle komuta edilen hayvanlar ( ki sirklerde en hoşlanmadığım bölümler bunlardır) yok. Bu sirkte sadece insan var; akrobasi var, ahenk var, renk var, heyecan ve kahkaha birarada var, ve şahane canlı müzik var… Beni ilk etkileyen rengarenk sahne oldu, kocaman bir balık formunda, modern ve sade bir grafik tasarımıyla renkli çiçek yapraklarıyla bezenmiş . Daha sonra sahneye çıkan akrobatların kostümleri dikkatimi çekti. İnsan vücudunun sınırlarını zorlayan gösteriler yapan bu akrobatların kostümleri de tam şova uygun bir şekilde tasarlanmış, renklerinin gözalıcılığının yanısıra, vucüdü tamamen sarmaları nedeniyle her hareketin açıkça algılanmasına ve hayranlık uyandırılmasına katkıda bulunmuş. Ve tabii ki direkte gösteri yapan , tavandan lastikle sallanan, salıncaktan bir diğerinin omzuna hatta bir çubuğa zıplayan, muazzam hareketleriyle akrobatlar.Usta jonglör ; ben izlerken topları takip edemeyeceğimi anlayınca bari ellerine bakıyım dedim ama a kadar hızlı hareket ediyordu ki o eller , onları da takip edemedim… Ve arka planda canlı yapılan müzik… özellikle son gösteri sırasında arya okuyan sopranonun sesini dinlemek için bile gidilir bu gösteriye.
Cirque du Soleil’in dünyanın çeşitli yerlerinde gösteri yapan 20 gurubu varmış. İstanbul’a gelen Saltimbanco Kanadalı bir grupmuş. Bu sirkte çalışacak akrobatlar 40 kişilik bir gözlemci ekibi tarafından dünyanın çeşitli yerlerinden seçilerek 10 aylık özel kursa tabii tutulur sonra sahne alırlarmış. Sirkin 18 yıllık bir geçmişi varmış.
Bunlar da benim Cirque du Soleil büstlerim 🙂 yumurta ve danino kutularından…

Reklamlar

Cirque du Soleil” üzerine 4 yorum

Bu yazıma yorum yazmak ister misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s