Değişimden Korkmamak

*15 yıldır evli olan bir çift tartışıyor;eşlerden biri diğerini değişmekle suçluyor; ” sen çok değiştin, eskiden böyle yapmazdın”, diğeri kendini savunmak zorunda hissediyor;” hayır ben değişmedim,asıl sen değiştin, ben her zaman böyle yapardım fakat sen böyle tepki vermezdin.”
*20 yıllık bir köşe yazarı, üniversite yıllarında savunmak için sokaklarda yürüyüşlere katıldığı ve meslek hayatı boyunca da savunduğu bir fikrinin yeni dünyada geçerli olamayacağını fark ediyor ve bu fikrini değiştirdiğini ifade etmeye başlıyor; “değişti ” diyorlar, “döndü o , ona güvenilmez.”
*50’lili yaşlarında bir kadın, eskiden sık sık bulunduğu arkadaş toplantılarında artık paylaşacak çok az şeyi kaldığını fark ediyor ve toplantılara katılma sıklığını azaltıyor; “çok değişti, bir haller oldu bu kadına” diye eleştiriyorlar onu da…
*Hatta insanlar yaş aldıkça yaşamın kendisinin değişmesinden bile şikayet etmeye başlıyorlar;”hiçbirşey eskisi gibi değil artık, değişti herşey…eskiden böyle miydi ya…” ve bitmek bilmeyen eskinin daha iyi olduğunu anlatan konuşmalar geliyor ardından.

Değişimle ilgili yapılan bütün bu eleştirilerin altında korkular yatıyor. Peki ama dünya dönüyorken, zaman ilerliyor ve insanlık ilerliyorken, neden değişimden bu kadar korkuyoruz ? Çevremizin ve özellikle kendimizin değişmesi neden bizi ürkütüyor ? En kötü ne olabilir ?
Her kışın ardından ilkbahar geleceğini bilmiyor muyuz ?
Her güneş battığında yeniden doğacağını ?
Yeni günün eskisinden kötü olacağından nasıl bu kadar emin olabiliyoruz?

Herkes değişir, tıpkı dünya gibi, yaşam gibi. Değişime direnmemek, aksine uyum sağlayabilmek hatta değişmeye gayret etmek gerekir. Değişim hayatın doğasında var. Fikirler değişir, düşünceler değişir,ekonomi değişir, yönetim şekilleri değişir. İnsanın işi değişir, çevresi değişir, bahçesindeki çiçek değişir, oturduğu ev, giydiği kıyafet değişir.
Yeniye direnmemek, eskiden yeniye kolaylıkla geçebilmek gerekir. Hayat akarken , dalgalara karşı kürek çekmemek, dalgaların akışında kürek çekmek insanı yaşama bağlar. Bunun için de “değişirsem kaybederim” korkusundan kurtulmak gerekir. Siz değişirseniz neyi kaybedeceğinizden korkuyorsunuz?

Sevgiyle

Fotoğraf: Ahsen Küçükçalık

Reklamlar

Değişimden Korkmamak” üzerine 4 yorum

  1. Henry Bergson ‘dan bir alıntı “Var olmak değişmektir, değişmek olgunlaşmak; olgunlaşmak kendini durmadan yaratmaktır. ”
    Çok doğru insan değiştiği sürece vardır aslında, var olabilmek dileğiyle….

  2. bir ulu ağaç varmış fırtınada rüzgara karşı direnmiş ve kırılmış, bir narin çalı varmış rüzgarla birlikte bir o yana bir o yana yatmış, fıtına bittikten sonra yine dimdik ayakta kalmış …

Bu yazıma yorum yazmak ister misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s