Flat Stanley

Sizi bugün Flat Stanley ile tanıştıracağım. Kendisi bir haftadır Kaan’ın misafiri olarak bizde kalıyor. Yurtdışından geldi. Eee taa uzaklardan ülkemize gelmiş, biz de onu en iyi şekilde ağırlamak için, geçtiğimiz hafta boyunca birlikte İstanbul’u gezdik, ona Türk yemekleri yedirdik. 🙂

Şakayı bir yana bırakıp işin aslını paylaşayım; Flat Stanley Kaan’ın ara tatili ödevi. Bir önceki hafta Cuma günü, Kaan okuldan, elinde mukavvadan kesilmiş kravatlı bir erkek çocuk maketiyle geldi. Heyecanla, tatil boyunca bu mukavva bebeğin, İstanbul’un turistik yerlerinde ve yerel yemeklerle birlikte fotoğrafını çekmesi , sonra bunları günlük şeklinde yazacağı bir raporla birlikte öğretmene vermesi gerektiğini söyledi. Biz de bu ödev sayesinde Kaan’la geçen hafta Kız Kulesine, Dolmabahçe Sarayına ve Miniatürk’e gittik. Kaan daha önce Dolmabahçe Sarayını ve Miniatürk’ü gezmişti fakat Kızkulesine götürmemişim, ilk defa görmüş oldu. Flat Stanley ile birçok fotoğrafını çektik, bu sayede hem gezdik hem de güzel vakit geçirdik.

Flat Stanley Projesinin ne olduğuna gelince; 1964 yılında Jeff Brown’ın yazdığı bir çocuk romanıymış aslında. Romanda, Stanley ve küçük kardeşi Arthur’a babaları poster, resim , vs asmaları için büyük bir duvar panosu alıyor. Bu panoyu da Stanley’in yatağının başucuna asıyorlar. Bir gece Stanley uyurken pano düşüyor ve Stanley o günden sonra düzleşiyor, yani iki boyutlu oluyor. Kardeşiyle birlikte yeni yaşamına alışmaya çalışan Stanley, yeni formu sayesinde pek çok şeyi yapabildiğini, örneğin kapıların altından geçerek girilmemesi gereken yerlerine girebileceğini fark ediyor. Hatta bir defasında duvarda asılı durarak bir müze hırsızının yakalanmasına yardımcı oluyor. Derken bir gün Stanley , bir mektup zarfında postalanarak, en uzaktaki arkadaşlarını bile ziyaret edebileceğini anlıyor. Romanın sonunda küçük kardeşi Stanley’i bir pompa ile şişiriyor ve eski haline döndürüyor.

Romanın bir projeye dönüşmesi ise 1995 yılında Kanadalı bir öğretmen olan Dale Hubert sayesinde olmuş. Dale Hubert, çocukların Flat Stanley ile gezdikleri yerleri anlatmalarının, çocukların birbirine mektup yazmalarını kolaylaştıracağını düşünmüş. Hatta bu proje ile başbakandan ödül almış.

Proje önce diğer okullara , sonra da dünyaya yayılmış. Bugün facebookda Flat Stanley adına açılmış onlarca hesap var. Hatta IPhone’un Flat Stanley için özel bir uygulaması bile var.

Bence çok güzel bir proje. Internette Flat Stanley ile tüm dünyada çekilmiş fotoğraflara bakmak çok eğlenceli. Ve daha önemlisi Kaan bu ödevi yaparken keyif aldı. Ona projenin detayarını anlattığımda, tüm dünyada yapılan bir aktivitenin parçası olmak çok hoşuna gitti. Siz de çocuğunuzla Flat Stanley’i gezdirmek isterseniz, projenin resmi sitesi olan flatterworld.com adresinden “templates” bölümünden bir karakterin resmini seçerek basabilirsiniz.

Reklamlar

Flat Stanley” üzerine 3 yorum

  1. Ne harika bir proje bu böyle. Flat Stanley’e bayıldım…
    Okula giden çocukları olan arkadaşlarımla paylaşacağım bunu.
    Sevgiler:)

Bu yazıma yorum yazmak ister misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s