The School for Gods -Tanrılar Okulu – Stefano E.D’Anna

tanrılar okulu
Bir kere okuyup bir kenara koyamadığım, defalarca baştan sona okuduğum, sık sık sayfalarında dolaştığım bu kitabı, uzun zamandır yazmak istiyordum , ancak bir türlü elim gitmiyordu. Sebebini bilmiyorum ve merak da etmiyorum çünkü her şey sadece ve sadece ona dokunan herkesin en yüksek hayrına hizmet edeceği zamanda oluyor, buna inancım tam.

Kitapla tanışmam küçük ablam sayesinde oldu. Sanırım 2004-2005 yıllarıydı.  Bu kitapla birlikte ablam , sanki görevlendirilmiş gibi, her ihtiyacım olduğunda önüme bir yol, bir kitap, bir yöntem koydu. Kendini arayışı ile ilgili çıktığı yolda bulduğu her hazineyi benimle de paylaştı. Yaklaşık 10 yıllık kişisel gelişim serüvenimde bana bilgilerin ulaşmasında aracılık eden birkaç meleğimden biridir o.

Gelelim kitaba;

Kitap çok kısaca , New York’da yaşayan, iki çocuklu , karısıyla ve işiyle sorunları olan bir yöneticinin, darmadağınık olmuş, yıkılmış hayatını  , Dreamer adındaki varlıkla ( artık siz bu varlığa ne ad verirseniz; yardımcı melek, iç ses, üst benlik, rehber varlık…) karşılaşmasından sonra iyileştirmesinin hikayesini anlatıyor.

Hayatındaki herşeyini yitirmek üzere olan kahramanımız, zaman zaman Dreamer’la bir araya gelerek, Dreamer tarafından bir çeşit eğitim sürecine alınıyor. Bu süreçte Dreamer pek çok mesaj veriyor.  Bu kitabın özeti niteliğinde, sadece Dreamer’ın mesajlarından oluşan “Düş Öğretisi” adlı bir kitap daha var.  Ben onu almadım. Fakat ara ara dönüp bakmak için belki daha pratik olabilir.

Hikayenin kurgusu masalsı hatta efsanevi. Herkese hitap eder mi bilmiyorum ama benim gibi efsanelere, bilinmeyene, sırlara, gizliliğe meraklı biri için muazzam güzel. İlk okuduğumda Dreamer’ın pek çok mesajını anlamasam da , hikaye öylesine sürekliyiciydi ki , kitabı elimden bırakamadım. Her bölümde süprizlerle karşılaştım, bazen anladıklarımdan korktum, bazen doğru düşündüğümü fark edip sevindim, bazen de hiç anlam veremediğim için şaşırdım. O sıralar ben de büyük bir şirkette çalıştığım için anladığımı düşündüğüm bazı şeyleri uygulamaya çalıştım. Kitabı birkaç arkadaşıma tavsiye ettim, kimisi çok tehlikeli buldu. Çünkü kitap iş hayatıyla ilgili o zamana kadar belki de hiç düşünmediğimiz bazı gerçekleri yüzümüze tokat gibi vuruyordu. Ben şimdilerde gençler için durumun daha farklı olduğunu, pek çoğunun iş hayatını algılayışının benim gibi 40 lı yaşlarda olanlara göre çok daha sevgi odaklı olduğunu düşünüyorum. Onlar bazı şeyleri bilerek geldiler, bizimse öğrenmemiz, bunun için çaba sarf etmemiz gerekti. Neyse ki bir önceki kuşak kadar şansız değildik çünkü önümüze bir sürü bilgiler yağmaya başlamıştı. Anlayan anladı, anlamayan bocalamaya devam etti.

Fark edenler arttıkça dünya değişmeye başladı, biri değişti, diğerinin de değişmesine sebep oldu. Zincire her gün yeni halkalar eklendi. Değişmeye cesareti olanlar dünyayı da değiştirmeye başladı.

Dreamer’ın ilk mesajı şöyle;

“Bundan sonra sakın ‘ben’ deme…Kendini gözle , kim olduğunu bul!

Dünya düşlediğin gibidir;bir aynadır.Dışarıda dünyanı bulursun, kendi kurduğun, düşlediğin dünya. Dışarıda kendini bulacaksın, git ve kim olduğunu gör.

Bağlarından kurtul. Kendini özgür kıl. Katılaşma. Direnme. Kabullen! Kim olduğunla bilinçli olarak karşılaşmaya razı ol. Başkalarında kendi yalanlarını, öz çıkarlarını kollayışını ve bilgisizliğini bulmaya…Değiş! Böylece dünya da değişecektir! Kendini öldürüyor, aldatıyor ve yağmalıyorsun. Başka ne bulabilir, kendinden başka kiminle karşılaşabilirsin ki?

Beter bir dünya yaratıyorsun, ardından kendi yarattığın şeyden, kendi eserinden dehşete düşüyorsun. Dünyayı nesnel olarak düşünüyorsun. 

Dünya , onu düşlediğin gibidir… “

Kitabın arka sayfasındaki yazı da oldukça ilgi çekici bir şekilde başlıyor, yine Dreamer’ın bir mesajı ile;

“Size ‘öğretilen ve anlatılan dünyanın’ , anlatıldığı gibi olduğunu söyleyenler sadece anlatanlardır. Korkmanız, çekinmeniz,  endişe etmeniz gerektiği söylenen şey, bu betimlemenin pençesindeki insanların fikirleridir. Oysa bunlar olumsuz duygulardır ve hiçbiri dünyaya geldiği haliyle insanın mayasında olan hisler değillerdir. İnsan korkusuz doğar. Korku zorla ‘öğretilir’. 

Hayatınızda önünüze çıkan herkesin özel bir görev ile karşınıza geldiğine emin olun. Ve ona varlığı için teşekkür edin. Özellikle düşmanınızsa…

…Düşleyin, düşleyin, düşleyin… Düş, var olan en gerçek şeydir.”

Londra, New York, Roma, Floransa , Milan ve Madrid’te , Elio D’Anna tarafından kurulan, kitabın felsefesi ile bir eğitim sistemi geliştirilmiş ” EUROPEAN SCHOOL OF ECONOMICS” adlı özel eğitim kurumları bulunuyor. Ticari bakıldığında, kitap sanki bu okulun reklamı gibi, fakat ben kalp gözüyle baktığımda, verilmek istenen felsefenin, daha önce okuduğum Kuantum terapileriyle, Louise Hay’in kitaplarıyla, ve  daha sonra okuduğum pek çok kitaptaki bilgiyle örtüştüğünü gördüm. Bu kitap sayesinde gerçek bir ticari başarı yakalanmış olsa da, bu beni rahatsız etmez. Ben tersine bilgiyi ulaştırmak için giriştikleri bu gayretleri takdirle karşılarım. Doğrusu bu koleje gitmek çok isterdim…  Daha çok bilgi edinmek isterseniz resmi sayfaların linkleri aşağıda.

http://www.theschoolforgods.com/en/content/background_story/

https://www.facebook.com/theschoolforgods

Ayrıca, farklı görüşler için;

https://eksisozluk.com/the-school-for-gods–1476545?nr=true&rf=tanr%C4%B1lar%20okulu

 

Sevgiyle  

Reklamlar

The School for Gods -Tanrılar Okulu – Stefano E.D’Anna” üzerine 5 yorum

  1. “”Bağlarından kurtul. Kendini özgür kıl. Katılaşma. Direnme. Kabullen! Kim olduğunla bilinçli olarak karşılaşmaya razı ol. Başkalarında kendi yalanlarını, öz çıkarlarını kollayışını ve bilgisizliğini bulmaya…Değiş! Böylece dünya da değişecektir! Kendini öldürüyor, aldatıyor ve yağmalıyorsun. Başka ne bulabilir, kendinden başka kiminle karşılaşabilirsin ki?””

    hep yaz …

Bu yazıma yorum yazmak ister misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s