Gül Bahçesi

“…Küçük prens, kumlar, kayalıklar ve karlar üzerinde uzun süre yürüdükten sonra nihayet bir yol buldu. Yolda içide güller açmış bir bahçe gördü. Hepsi de onun çiçeğine benziyordu…’Eşi benzeri olmayan bir çiçeğim var diye kendimi zengin sanıyordum. Halbuki sahip olduğum sıradan bir gülmüş… hiç de büyük bir prens değilmişim ben’…”

IMG_0837

“Tilki ona ‘Git de güllere yeniden bak. Seninkinin dünyada tek olduğunu anlayacaksın. ‘ dedi. Küçük prens güller bir kez daha görmeye gitti.”
IMG_0824

” Benim gülüme hiç benzemiyorsunuz. Gözümde hiçbir kıymetiniz yok. Kimse sizi evcilleştirmemiş, siz de kimseyi evcilleştirmemişsiniz. Tilkimin bir zamanlar ki haline benziyor sizin haliniz. Yüzbin tilki içinde tek biri bile benim tilkime benzemez. O dostum oldu benim. Şimdi dünyada eşi benzeri yok. Güzelsiniz ama boşsunuz. Uğrunuza kimse can vermek istemez. Elbette yoldan geçen sıradan biri gülümü gördüğümde, size benzediğini sanacaktır. Ama o tek başına hepinizden daha önemli, çünkü, benim suladığım gül o. Çünkü üzerini cam fanusla örttüğüm o. Çünkü, esen yelden siperlikle koruduğum o. Çünkü, kelebek olması için bıraktığım birkaçından başka , üzerindeki tırtılları ayıkladığım o. Çünkü, sızlanmalarına, böbürlenmelerine ve hatta suskunluklarına kulak kesildiğim de o. Çünkü o benim gülüm.”
IMG_0825

Alıntı: Küçük Prens / Antoine De Saint-Exupery

Reklamlar

Gül Bahçesi” üzerine 2 yorum

Bu yazıma yorum yazmak ister misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s